Wspólnoty

Domowy Kościół

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działających w ramach ruchu Światło Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty ruchu Światło Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę zwaną charyzmatem Domowego Kościoła.
Domowy kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do bycia bliżej Boga w jedności ze współmałżonkiem.
Chce on pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza lepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.
Domowy kościół jako propozycja formacyjna dla małżeństw w ramach ruchu Światło Życie powstał z inicjatywy jego Założyciela, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego (1921-1987).
W rozwoju Domowego Kościoła ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Domowy Kościół dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

• życia Słowym Bożym, aby stawała słowem życia
  • życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem
  • stałego życia sakramentalnego zwłaszcza eucharystycznego
  • dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem wobec innych ludzi
  • postawy służby we wspólnocie kościoła według otrzymanych darów

Główną patronką Domowego Kościoła, jak całego ruchu Światło Życie jest Niepokalana Matka Kościoła.

Spotkania wspólnoty Domowego Kościoła w Płochocinie odbywają się w drugie niedziele każdego miesiąca w prywatnych domach od 15 do 18. Kontakt z księdzem Proboszczem 22-722-51-57

Wspólnota ministrantów i lektorów

Zrzesza dzieci ze szkoły podstawowej, młodzież z gimnazjum, liceum, studentów i dorosłych.
Wspólnotą zajmuje się ks. Jarosław Kucharczyk.

Spotkania odbywają się w soboty o godzinie 10 w kościele. Kontakt z księdzem Jarosławem: 22-722-54-34

Wspólnota wolontariuszy

Wspólnota wolontariuszy  przygotowujących parafie na spotkanie z młodymi świata w lipcu 2016 z Papieżem Franciszkiem w Krakowie.Do wspólnoty należa uczniowie szkół średnich oraz studenci.

Spotkania formacyjno-organizacyjne odbywają się w 3 niedziele miesiąca o godzinie 19 w sali duszpasterskiej przy kościele. Kontakt z ks. Proboszczem 22-722-51-57 lub z liderem wolontariuszy Michałem Fedorykiem

Wspólnota „Żywego Różańca”

W parafii działa również od ponad 15 lat wspólnota „Żywego Różańca”, której celem jest omadlanie spraw Kościoła powszechnego, w naszej Ojczyźnie, jak również w naszej parafii.Istnieje 9 „Róż,” których członkowie codziennie odmawiają inna tajemnice różańca.

Spotkania całej wspólnoty „Z.R.” odbywają się w kościele zawsze w pierwsza niedziele miesiąca. W miesiącach od listopada , do kwietnia o 11.00, zaś od kwietnia do października o 17.00. Wspólnotę prowadzi ks.Proboszcz.